Emlak Sektörü'nün Nabzı Burada Atacak

ATATÜRK DÖNEMİNİN RAKAMLARI

Ş. OSMAN ARAS (Emekli Kurmay Albay)

Ş. OSMAN ARAS (Emekli Kurmay Albay)

E-Posta : osmanaras@ttmail.com

    İstiklal (Bağımsızlık) Savaşında kazandığımız Büyük Zafer’in ardından, işgalci emperyalist devletlerle 11 Ekim 1922’de Mudanya Mütarekesi (Ateşkes) imzalandı. 1 Kasım’da Saltanat kaldırıldı. Bunu İsviçre / Lozan’daki barış görüşmeleri izledi. Ancak, (başta İngiltere ve Fransa olmak üzere) emperyalistler Osmanlı Devletinden kopardıkları kapitülasyonları sürdürmekte inat ettiklerinden, bir süre sonra görüşmelere ara verildi. Barış görüşmelerinin kesintiye uğradığı süreçte, İzmir’de 17Şubat 1923 günü “Türkiye İktisat Kongresi” toplandı. 110 delegenin katılımı ile başlatılan Kongre çalışmaları, 4 Mart’ta kabul edilen Misak-ı İktisadi (İktisat Andı) bildirisiyle tamamlandı. Böylece, siyasal bağımsızlık savaşımızdan sonra, iktisadi bağımsızlık savaşımız da başlatılmış oluyordu. TBMM. Başkanı ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Kongrenin açılış konuşmasında; “Milli egemenlik, iktisadi egemenliğe dayanmalıdır. Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferlerle taçlandırılmadıkça sonuçsuz kalır” diyerek, yeni devletin stratejisini açıklıyordu. Türkiye İktisat Kongresinin dünyadaki yankıları çok etkili oldu. Emperyalistler, kapitülasyon taleplerinden geri adım atarak, 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşmasını imzalamak zorunda kaldılar. Bu Antlaşma, 29 Ekim 1923 günü kurulan Türkiye Cumhuriyetinin uluslararası tapu senedidir. rn

 

            ATATÜRK’ün Cumhurbaşkanlığı dönemi (1923-1938) iki dünya savaşının arasına sıkışan, küresel ekonomik ve siyasal krizlerin yaşandığı, insanlığın çok zor bir dönemidir. Ülkemiz, 1912 Balkan Savaşı ve bunu izleyen Birinci Dünya Savaşının yıkımlarıyla,harap ve bitap düşmüş bir durumdaydı. Cehalet, sefalet ve salgın hastalıklar kol geziyordu. Müslüman nüfusun yüzde Doksanı, değil eğitimden, okuma/yazmadan bile yoksundu. Okumaz/yazmaz oranı, kadınlarda yüzde 99’un üzerindeydi. Savaşlardaki kayıplarımız nedeniyle, bir çok sanat ve mesleklerde, eğitimli/tecrübeli insan kaynakları azalmıştı. Bu olumsuzluklara ilaveten, Osmanlı Devletinden miras kalan 108 milyon altın lira tutarındaki dış borç (Duyun-u Umumiye) yeni devletin omuzlarına yüklenmişti. Fakat, azim ve inançla tüm engeller aşıldı. Söylemlerin eyleme dönüştürülmesi için, canla başla çalışıldı.Bunun rakamlarla kanıtı aşağıdadır. (Kaynak: “ATATÜRK’ÜN EKONOMİ POLİTİKASI” Prof.Dr. Mustafa AYSAN, 2000-İstanbul)

 

  • G.S.M.H. : (Bir ülkede bir yılda üretilen mal ve hizmetlerin toplamı demek olan, Gayrisafi Milli Hasıla; MİLLİ GELİR): 1923 yılında 633 milyon TL iken, 1938’de  2 milyar TL’ye yükseltilmiştir.
  • 1923-1938 Döneminde, ortalama yıllık büyüme hızı: Yüzde SEKİZ’dir.

 

  • Türk Lirası (TL) 15 yılda Yüzde YİRMİ değer kazanmıştır: (Çağın en güçlü parası olan İngiliz Sterlini=Paund 1923’de 763 Kuruş iken, 1938’de 616 Kuruşa gerilemiştir. )      
      
  •  ATATÜRK Döneminin Gelir/Gider Bütçesi: Bütçe sadece iki yıl (1925 ve 1931’de) açık vermiştir. 1933 yılında gelirimiz giderlerimize denk olmuş; diğer yıllardaki gelirlerimiz ise, giderlerimizden hep daha fazla olmuştur. Yani, bütçemiz açık değil FAZLALIK vermiştir.

 

  • İhracat ve İthalat Rakamları:

Dışsatım (İhracat): 1923’de 85 milyon TL.iken,  1937’de 138 milyon TL’ye yükseldi.

Dışalım  (İthalat)  : 1923’de 145 milyon TL.iken, 1937’de 114 Milyon TL.’ye geriledi.

Dış ticaretimiz 1937 yılında Yirmidört  milyon TL. fazlalığa ulaştı. (2012 yılının Ocak-Temmuz dönemini kapsayan ilk 7 ayındaki dış ticaret açığı 40 milyar 885 milyon Dolardır)

 

            ULAŞTIRMA HİZMETLERİ

 

            Ülkemizde karayolu ulaşımı, demiryolunun çok ilerisine geçmiş bulunmaktadır. Halen, insan ve yük taşımacılığının yüzde Doksanı karayollarından yapılmaktadır. Bu durum, İkinci Dünya Savaşı sonrasında; ABD’nin teşvikiyle ortaya çıkmıştır. ATATÜRK Döneminde ise, ulaşımda öncelik demiryollarında idi. Bu nedenle, demiryolu inşasına ve işletilmesine büyük önem verilmiştir. Türkiye Cumhuriyetine Osmanlı Devletinden miras kalan demiryollarının uzunluğu 4.112 Kilometreydi. Ancak, bunun tümü yabancıların elindeydi. TBMM’de 22 Nisan 1922’de kabul edilen yasa ile, yabancıların elindeki demiryolları (bedeli ödenmek suretiyle) millileştirildi. İlaveten 2.819 Km. yeni hat inşa edilerek, Ülkemiz 1938 yılına kadar 6.927 Km.lik demiryolu ağına kavuşturuldu.

 

            “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR !”

 

            Gazi M.Kemal ATATÜRK’ün “İstikbal Göklerdedir” ülküsünü gerçekleştirmek için, sistemli bir çaba harcandı. 1925 yılında Türk Hava Kurumu (THK) ve TOMTAŞ (Tayyare, Otomobil, Motor) Türk Anonim Şirketi kuruldu. 1939 yılına kadar 150 Planör üretildi. 1928 yılında Kayseri Uşak Fabrikasında Türk/Alman işbirliğiyle Junkers A-20 uçakları üretilmeye başlandı. 1938 yılına kadar 15 adet Junkers A-20, 145 adet Alman Gotha ve 115 adet İngiliz Magister tipi uçak üretildi. İkinci Dünya Savaşından sonra ABD yardımları alınmaya başlanınca, bütün bu  üretimler durduruldu.  

 

            ÖZETLEYECEK OLURSAK;

 

            İstiklal Savaşımız, 1919 Sivas Kongresinde kabul edilen “Ya İstiklal, ya Ölüm” parolası ile icra edilmiş, bir ölüm/kalım savaşıdır. Bu savaş, Mehmetçiğin iman gücüne dayanarak, cephede kılıç ve süngü ile, cephe gerisinde kadınlarımızın yönettiği kağnıların lojistik desteğiyle kazanılmıştır. Bunlar hatırdan çıkarılmamalıdır. Gazi M.Kemal ATATÜRK’ün 10.Yıl Nutkunda Ulusumuz için öngördüğü milli hedef ÇAĞDAŞLAŞMA ülküsüdür. Buna ulaşmak ve  muasır (çağdaş) medeniyet seviyesinin de ilerisine geçmek için, milli birlik ve dirlik içinde olmamız gerekir. ATATÜRK’e ve ATATÜRK DÖNEMİNE çamur atmak, kimseye bir şey kazandırmaz. Aksine, küçümsemeye kalkışanlar, kendileri küçülür. “Güneş balçıkla sıvanmaz” atasözü unutulmamalıdır.

 

WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?


Aşağıdaki Formu Doldurunuz.
3 Gün Yayında Kalacak Ücretsiz Sitenizi Hazırlayınız.
Hazırladığınız Deneme Sitesinden Memnun Kalmanız Halinde Bu Siteyi Müşteri Hizmetlerimizle İletişime Geçerek Aktifleştiriniz.

http://www.sitenizvar.com http://www.elalajans.com
sitenizvar@sitenizvar.com info@elalajans.com
Karşıyakalım.net adresine gitmek için logoya tıklayınız

İzlenme: 1765 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı