Emlak Sektörü'nün Nabzı Burada Atacak

Boşanma Davaları ve Boşanma Psikolojisi

ÖZGE ÖZŞAHİN

ÖZGE ÖZŞAHİN

E-Posta : avozgeozsahin1@gmail.com

 Boşanma oranlarında günden güne artış olmaktadır. Yaz aylarında güle oynaya evlenen çiftler, evliliklerinin ilk sonbaharında, soluğu Aile Mahkemelerinin kapılarında almaktadır. Peki azımsanmayacak  kadar çok evli  çifti boşanmaya iten sebepler nelerdir?

Yapılan istatistiklere göre ilk sırayı taraflardan birinin, bir diğerini aldatması , taraflardan birinin bir diğerine  Şiddet uygulaması  ( fiziksel, psikolojik, cinsel şiddet  ) ,  çocuk sahibi olamama, ailelerle kurulamayan ilişkiler , iletişimsizlik , Duygusal bağın gitmesi yani taraflardan birinin bir diğerine karşı heyecanının azalması veya birbirlerini sevmemeleri, bununla beraber saygının azalması neticesi  tarafların birbirlerine  hakaret etmeleri, birbirlerini hor görmeleri, aşağılamaları , yalan söylemeleri gibi sebepleri ekleyebiliriz.  Bunun yanında ; Evi terk etme , madde bağımlılığı , alkol bağımlılığı , kumar bağımlılığı , eşi ölümle tehdit, eşi fuhşa teşvik,  eşi evden kovmak  gibi sebepler de boşanma sebepleri olarak Yargıtay İçtihatlarında belirtilmiştir.

Uzman psikologlar, eş seçmeden evvel , sorunlu erkek ve kadın tipleri ile karşı karşıyaysanız, bu kişilerle evlenmeden önce bir kez daha düşünmeniz gerektiğini, ileride  şiddetli geçimsizlik yaşamanızın önüne geçebileceğini  belirtmektedirler. 

Sorunlu erkek tipleri  ;

-          Şiddet eğilimli psikopat erkek

-          Ana kuzusu erkek

-          Aşırı kıskanç erkek

-          Çapkın erkek

-          İş kolik erkek

-          Bağımlı erkek ( alkol, internet, kumar , madde bağımlılığı )

-          Cinsel açıdan soğuk erkek 

 

Sorunlu kadın tipleri

-          Şiddet eğilimli kadınlar

-          Ana baba kuzusu kadınlar

-          Aşırı kıskanç kadınlar

-          İş kolik kadınlar

-          Çapkın kadınlar

-          Aşırı gösterişli kadınlar

-          Cinsel açıdan soğuk kadın

Ülkemizde ,  eskiye nazaran ,boşanma davalarında artış yaşanmasında , artık boşanmanın normal karşılanması ve kadının ekonomik durumunun artmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Mutsuz evliliklerin ortak özellikleri ;

Tarafların birbirlerinin davranışlarını eleştirmek yerine , eşlerini hedef alarak  aşırı eleştiride bulunmaları .

Birbirlerinin çabalarını görmezden gelip birbirlerini aşağılama ve hor görmeleri .

Küsme, evi  terk etme , konuyu kapatma şeklinde , kendilerini birbirleriyle  iletişime kapatmaları ve araya duvarlar örmeleri. Sağlıksız iletişim yöntemlerini uygulamaları . Birbirlerini dinleyip çözüm bulmak yerine savunmaya geçmeleri. Birbirleriyle restleşmeleri.

Öfke kontrol bozuklukları ve öfke patlamaları .

 Bu süreçleri yaşayan çiftlerin , boşanma davası amadan evvel , bir aile terapistinden destek almaları ve çözüme kavuşabilecek konuları çözmeye  çalışıp son çare olarak boşanma davası açmalarını tavsiye ediyorum.

Evlilik birlikleri temelden sarsılan ve şiddetli geçimsizlik yaşamaya başlayan çiftler ,  “Anlaşmalı veya Çekişmeli Boşanma “ davalarından birini tercih ederek evliliklerine son vermektedirler.

Boşanma davaları aşamasında ve sonrasında yaşanan ; nafaka , tazminat , mal rejimi davaları , çocuğun velayetine ilişkin davalar  ile tarafların boşanmalarının daha  travmatik ve uzun sürdüğü , tespit edilmiştir.

Boşanma , gerek çiftler gerek müşterek çocuklar için travmatik bir süreçtir. Çiftler ; bu sürecin kolay atlatılması , kendilerinin ve çocuklarının zarar görmemesi  , kendilerinin ve çocuklarının  bu durumdan daha az etkilenmelerini istiyorsa , bu süreçte  birbirleriyle restleşmek yerine  sakin ve saygı sınırları çerçevesinde  hareket etmeleri gerekmektedir.

Unutulmaması gereken bir husus vardır ki; evlilik , iki taraflı sevgi, saygı, sadakat, anlayış ve hoşgörü ile yürüyen bir müessesedir. İyi bir eş bulmak kadar iyi bir eş de olmak gerekmektedir. Saygılarımla 

İzlenme: 1299 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İZMİR - HAVA DURUMU

IZMIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ