Emlak Sektörü'nün Nabzı Burada Atacak

Mutlu;

mutlu-

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin son grup toplantısında ekonomiye yönelik açıkladığı teşvikleri değerlendirdi.
26 Aralık 2018 Çarşamba 15:41

Düşünülen tedbirlerin İzmir Esnaf Teşkilatı tarafından olumlu karşılandığını belirten Mutlu, ‘Cumhurbaşkanımızın açıklamaları doğrultusunda  küçük işletmelerin kullandığı doğal gaz fiyatlarında yüzde 10 oranında indirim, istihdama verilecek devlet teşvikleri, imalat yatırımlarında KDV kolaylığının hayata geçirilmesi ekonomiye canlılık getirecek önemli argümanlar olacaktır.’ dedi.

Hayata geçirilmesi planlanan ekonomik teşviklere değinen İESOB Başkanı Mutlu, ‘Orta ve küçük işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında düşünülen yüzde 10 oranında indirim, üyelerimizin imalat ve girdi maliyetlerini aşağıya çekecektir.

Bilindiği gibi 2018 yılında enerji girdilerine yapılan zamlar esnaf sanatkarlarımızı olumsuz etkilemişti. Bu çerçevede konutlarda kullanılan elektrik fiyatlarında yapılacak yüzde 10 oranında indirimin de üreten, istihdam yaratan küçük işletmelerimiz için geçerli olması esnaf sanatkarları daha fazla rahatlatacaktır. Çünkü elektrik de üyelerimizin yoğun kullandığı enerji girdileri arasındadır.

Öte yandan, alanya 724 transfer 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerinin devlet tarafından üstlenilmesi, kadın, genç ve engelli istihdamındaki teşvik süresinin 12 aydan 18 aya çıkarılması da reel sektörün sırtındaki önemli bir yükü alacak, genel istihdama önemli katkılar sağlayacaktır.’ diye konuştu. 

Asgari ücret artışı

Asgari ücretteki artışın da piyasaları hareketlendirmesini beklediklerini kaydeden Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2019 yılı için asgari ücretin net 2 bin 20 lira belirlemesi de üyelerimiz açısından sevindirici olmuştur.

Asgari ücret artışı ile toplumun önemli bir kısmını oluşturan dar gelirlilerin alım güçlerinin artacağı aşikardır. Bu durum da doğrudan halka mal ve hizmet sunumu yapan esnaf sanatkarlarımızın iş potansiyelini artıracaktır.

Öte yandan, 2019 yılında 500’ün altında sigortalı çalıştıran işyerleri için tanınan 150 liralık Asgari Ücret Desteği ile SGK’ya borcu bulunmayan işletmelerimiz için tanınacak olan 5 puanlık sigorta prim teşviki uygulaması da esnaf sanatkarları rahatlatacaktır.’


Haber okunma sayısı: 383Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İZMİR - HAVA DURUMU

IZMIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ